//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/ori.png

HODOWLA

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na psa rasowego, podjęliśmy również decyzję jaka to będzie rasa pozostaje nam kwestia wyboru hodowli. Wbrew naszym wyobrażeniom nie jest to wcale takie łatwe, a kupno psa z hodowli często porównujemy do kupna używanego samochodu od handlarza.

Czym może skutkować kupienie psa ze złej hodowli? Może warto to pytanie zadać w inny sposób:
Co tak naprawdę zależy od hodowcy?

Hodowca to osoba która odpowiada za wybór 'rodziców’ czyli genów które stworzą naszego przyszłego przyjaciela. W praktyce wpływa to na jego wygląd, zdrowie i charakter. Kolejny etap to czas ciąży, jeżeli matka naszego szczeniaka będzie zestresowana, bojaźliwa, to z dużym prawdopodobieństwem nasz przyszły pies będzie psem lękowym. Po urodzeniu szczeniaków dobry hodowca zacznie zajmować się socjalizacją, od tego będzie zależało żeby maluszki w dorosłym życiu nie bały się dźwięków, wizyt u weterynarza, dotyku. Odpowiednia stymulacja nerwowa będzie miała również przełożenie w szkoleniu naszych przyjaciół. Początki naszych problemów z psami, bardzo często mają swoje źródło właśnie u złych hodowców, dlatego warto już na samym początku poświęcić trochę czasu aby znaleźć tego 'dobrego’.
Ostatnim elementem układanki jest część moralna. Hodowcy, któremu zależy głównie na zarobku bardzo często nie zależy na psie. Suczki jaki i szczeniaki często przebywają w złych warunkach, niejednokrotnie nie wychodzą na spacery, są głodzone czy bite. Musimy pamiętać że kupowanie z pseudohodowli to nie ratunek dla psów, to jedynie napędzanie całego rynku.

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/bazia.png

W takim razie jak wybrać hodowlę?
Hodowcy zrzeszają się w różnych związkach, od czasu zmian w przepisach, związków powstało bardzo dużo. Jednak w naszym kraju najstarszym związkiem jest Związek Kynologiczny w Polsce założony w 1938 roku, jako jedyny współpracuje z FCI czyli Międzynarodową Federacją Kynologiczną czyli nadrzędną jednostką dla związków kynologicznych na świecie.  Pomimo że w szeregach ZKwP również możemy spotkać nieuczciwych hodowców, to jednak daje nam to zdecydowanie większą gwarancję znalezienia „tego dobrego”. Listę hodowców możemy znaleźć na stronach ZKwP, jednak dodatkowo warto zapytać się o opinie osób zajmujących się psami – trenerów, behawiorystów. Warto również korzystać z opinii na portalach społecznościowych. Proponujemy również pójść na kilka wystaw psów rasowych, gdzie osobiście możemy zobaczyć wielu hodowców, porozmawiać z nimi, zobaczyć ich psy. Możemy tam również spotkać innych posiadaczy czworonogów, który na pewno nam coś doradzą.

Pamiętajmy aby jadąc do hodowcy zobaczyć matkę szczeniaków, oraz dokładnie przyjrzeć się warunkom w jakich żyją psy! NIGDY nie kupujemy psów poza miejscem ich hodowli!

Co ciekawe, najlepsze hodowle nie ogłaszają się na portalach. Zazwyczaj ustawia się do nich dość długa kolejka chętnych, a na szczeniaka czasami czeka się nawet ponad rok.
Często na różnych grupach można zauważyć stwierdzenie „nie ważne czy rasowy, ale kochać będzie tak samo”. Kupując psy ze złych hodowli, pseudohodowli, powodujemy zwiększenie popytu na takie psy, powodujemy że psy chore, z problemami psychicznymi, będą rozmnażane.