http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/11/projekt-psa-lala-400x400.png

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/11/decyduj-swiadomi-jp-562x200.jpg

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/pytnia.jpg

Psy to zwierzęta wyjątkowe, które towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, a z czasem przyjęły funkcję naszego najlepszego przyjaciela, bez którego nie wyobrażamy sobie domu. Niezmiennie podziwiamy ich wygląd, siłę, charakter i zdolność do pracy. Do pracy która niejednokrotnie uratowała człowiekowi życie, jednak to nie jedyna praca którą wykonują. Stworzyliśmy psy wykorzystywane do odnajdowania bomb, poszukiwania osób zaginionych, tropienia narkotyków, pasienia owiec ale również psy stworzone do bycia po prostu towarzyszem człowieka.

Przyjęcie psa do swojego domu musimy bardzo dobrze przemyśleć, zastanowić się czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią uwagę przez następne kilkanaście lat. Gdy już będziemy pewni musimy zadecydować o tym jakiego psa wybrać, czy będzie to pies adoptowany ze schroniska czy kupiony w hodowli. W przypadku psa rasowego warto zapoznać się z cechami charakteru danej rasy, zaoszczędzi nam to wielu nerwów i problemów.

NA POCZĄTEK ZADAJMY SOBIE KILKA PYTAŃ!

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/nr-1-50x50.png

Czy stać mnie na psa?

Obroża, smycz, legowisko, miski, weterynarz, szkolenie i wiele więcej. Poświęć chwilę i zastanów się czy stać Ciebie na psa.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/nr-2-50x50.png

Czy mam czas na psa?

Spacery, zabawa, pielęgnacja. Pies wymaga od nas sporo uwagi i poświęcenia. Przed podjęciem tak ważnej decyzji, warto abyśmy zastanowili się jak dużo wolnego czasu mamy.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/nr-3-50x50.png

W jakim wieku będę za 10 lat?

Psy żyją średnio około 10 lat, warto zastanowić się czy za ten czas dalej będziemy w stanie opiekować się czworonogiem.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/nr-4-50x50.png

Co będę robić za 10 lat?

Czasami nasze życie bywa nieoczekiwane, więcej pracy, wyjazdy za granicę. Czy na pewno pies nie będzie nam w tym przeszkadzać?

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/5-50x50.png

Czy planuje mieć dzieci? 

Nie zawsze udaje nam się pogodzić psa i dziecko. Jeżeli planujemy mieć dziecko i psa, warto dobrze przemyśleć wybór czworonoga oraz czas, w którym weźmiemy go do domu.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/6-50x50.png

Czy pogodzę wakacje i psa?

Najwięcej porzuceń psów jest w okresie wakacji i długich urlopów. Pogodzenie posiadania psa z wyjazdami na wakacje nie jest najłatwiejsze. Jednak coraz popularniejsze są hotele dla psów, które pozwolą nam wyjechać, jednocześnie pozostawiając psa w dobrych rękach.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/7-50x50.png

Czy prowadzę aktywny  styl życia?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam wybrać odpowiednią rasę. Jeżeli jesteśmy osobami które nie lubią się zbytnio ruszać, lepiej abyśmy nie wybierali psa ras aktywnych 🙂

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/8-50x50.png

Czy jestem gotowy na spacery w deszczu i śniegu?

Z psem niestety nie wychodzi się jedynie w ładną pogodę. Psiak potrzebuje ruchu nawet gdy pada i jest zimno. Nie zawsze nam się chcę ale iść musimy.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/9-50x50.png

Jakie mam doświadczenie z psami?

Jest to istotne pytanie przy wyborze psa. Jeżeli nigdy nie mieliśmy doświadczenia z psami lub jest ono małe, lepiej żebyśmy wybrali psiaka który nie jest najtrudniejszy w ułożeniu.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/10-50x50.png

Po co mi pies?

Warto na to pytanie szczerze odpowiedzieć 😉

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/dec-na-lata-300x100.png

Kliknij i sprawdź…

Rozwiąż ćwiczenia !

Czy masz czas na psa.

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/09/czymam1.png

Czy stać Ciebie na psa.

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/09/czymam2.png

Materiały dostępne również w wersji do pobrania.


http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/szczen-czy-dor-300x300.jpg

Szczeniak czy pies dorosły?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybór psa zostaje nam znalezienie tego jedynego. Warto jest dobrze przeanalizować wszystkie możliwości, a decyzję podjąć uwzględniając swoje doświadczenie. Wybór między szczeniakiem, a psem dorosłym jest kluczowy. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które w późniejszym czasie będą miały wpływ na nasze wspólne życie.

Szczeniaki

Kuszą nas swoim słodkim wyglądem, śmiesznym zachowaniem i nie dużymi rozmiarami. Często szczeniak jest w stanie dużo szybciej podbić nasze serca od psa dorosłego. W końcu kto by nie chciał mieć w domu taką słodką, małą, kulkę?

Plusy

Mając chęci, dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości jesteśmy w stanie wychować szczeniaka na bardzo fajnego psa. Przeprowadzając odpowiednią socjalizację, szkoląc się z psem od samego początku, możemy zyskać świetnego przyjaciela z którym będziemy się znali od podszewki, a i on będzie nas dużo lepiej rozumieć.

MINUSY

Szczeniak nie wyrośnie na mądrego, grzecznego i spokojnego psiaka, jeżeli nie poświęcimy mu odpowiedniej ilości czasu. Abyśmy w przyszłości mieli takiego psiaka musimy w szczenięcym wieku poświęcić mu bardzo dużo czasu. Odpowiednia socjalizacja, niejednokrotne zaciskanie zębów gdy kolejny raz „narobi nam na podłogę”. Dobre wychowanie szczeniaka to na prawdę bardzo dużo pracy, czasami można nazwać to drugim etatem. Nie możemy wymagać od niego zachowania czystości i zrozumienia naszych zasad od samego początku, należy się nastawić na kilka miesięcy walki 🙂Dodatkowo wybierając szczeniaka ze schroniska, decydujemy się na kota w worku. Rzadko kiedy będzie wiadomo jak duży psiak wyrośnie z naszego maleństwa.

Psy dorosłe

Idąc do schroniska dla bezdomnych zwierząt, przeglądając różnego typu ogłoszenia na portalach społecznościowych, zdobywają nasze serca smutnymi zdjęciami i jeszcze smutniejszymi historiami.

Plusy

Biorąc dorosłego psa pod swój dach, odchodzi nam nauka czystości oraz w większości przypadków problem niszczenia w domu. Nie musimy też przykładać tak dużej wagi do socjalizacji jak u szczeniaka. Dodatkowo w porównaniu do młodych psiaków, wielkość naszego pupila nie będzie już zaskoczeniem.

MINUSY

Dorosły pies swoje w życiu już przeszedł, czasami są to pozytywne, a czasami niestety negatywne wspomnienia. Odpowiednia socjalizacja psa polega na pozytywnych doświadczeniach, wybierając dorosłego psa nie mamy wpływu na to jak została poprowadzona oraz co spotkało czworonoga w jego życiu. Niekiedy taki pies może reagować agresywnie na pewne sytuację lub rzeczy. Często warto sobie zadać pytanie, dlaczego ten pies niema domu? Biorąc takiego psa warto na samym początku zasięgnąć konsultacji u behawiorysty oraz poszukać odpowiedniego szkoleniowca.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/11/owpekfw-300x300.jpg

Adopcja staruszka ?

Schroniska są pełne psów starych, które od lat siedzą 'za kratkami’ czekając na szansę. Część z nich niestety tej szansy nigdy się nie doczeka. Jeżeli zdecydujemy się na adopcję psiego emeryta, zdecydowanie zrobimy bardzo dobry uczynek.
Musimy pamiętać też o kilku innych kwestiach. Życie ze staruszkiem nie jest w cale takie łatwe i kolorowe. W zależności od tego w jakim wieku i z jakimi problemami będzie nasz podopieczny, może mieć problemy z poruszaniem, czasami będziemy musieli go podnieść, przenieść albo po prostu pomóc mu się utrzymać na 4 łapach.

Czasami też staruszkowie mogą mieć problemy z oddawaniem moczu, a dokładniej mówiąc mogą to robić w każdym miejscu bez większego sygnalizowania. Opieka weterynaryjna to również istotna kwestia i niekiedy może nas kosztować całkiem sporo pieniędzy. Wszystko to trzeba przeanalizować za nim podejmiemy się opieki nad schroniskowym emerytem. Opieka nad starszym psem jest trudna, męcząca i wymaga wytrwałości. Jest jednak czymś wyjątkowym, pięknym i godnym pogratulowania.

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/numer-dwa-ser-250x250.png

Samiec czy suczka?

Różnica charakterów między psami nie wynika jedynie z rasy, a również z płci. Przy wyborze samca lub suki, warto przeanalizować różnicę między nimi. Samce często są cięższe do ułożenia, pomimo że są podatniejsze na szkolenia bywają bardziej niezależne i terytorialne. Częściej dochodzi między nimi do spięć, zwłaszcza u samców nie kastrowanych. Suczki są dużo lepsze dla osób mniej doświadczonych, mocniej przywiązują się do przewodnika oraz bardziej nadają się do domu z dziećmi. Minusem przy suczkach nie wysterylizowanych jest cieczka oraz ryzyko chorób z tym związanych.
http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/JULBANER2-1000x300.png

Jaka rasa? W typie rasy?

Często wybór rasy kojarzymy jedynie z kupnem psa z hodowli, jednak adoptując kundelka ze schroniska również powinniśmy mieć wybór rasy w tyle głowy. Dlaczego? Ponieważ większość 'kundelków’ to mieszańce dwóch lub kilku ras, co oznacza że część cech charakteru mogą mieć bardzo zbliżone do typowych psów rasowych. A jak wybrać rasę dla siebie? Przed wszystkim należy zacząć od tego że rasa jest to grupa osobników tego samego gatunku, o wspólnych cechach psychicznych i fizjologicznych. Jest to rzecz, o której bardzo często zapominamy i wybieramy psa który się nam podoba, nie zwracając uwagi na jego przyszły charakter. Wybieramy psa rasy Husky ponieważ podoba nam się że jedno oko ma niebieskie, a nie bierzemy pod uwagę ich samodzielności i świetnej kondycji fizycznej. Wybieramy Jack Russel Terriera bo to mały i ładny piesek, jeden z bardziej typowych dla polskiej rodziny, a nie bierzemy pod uwagę że to pies myśliwski, który typowej polskiej rodzinie sprawia bardzo często dużo problemów z powodu niezapewnienia mu zmęczenia psychicznego i fizycznego. Czy to pies ze schroniska, czy z hodowli, musimy szczerze przeanalizować czy taka rasa jest dla nas odpowiednia.

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/szanti.png

Schronisko czy hodowla, może Dom Tymczasowy?

Hodowla

Kupując psa z hodowli możemy lepiej dopasować charakter nowego przyjaciela do naszych potrzeb. Psy danej rasy posiadają wspólne cechy zachowań, które są w miarę przewidywalne. Jednak należy bardzo uważać przy wyborze hodowli.

Schronisko

Adoptując psa ze schroniska na pewno odmienimy jego życie, uratujemy go od samotnych nocy za kratkami, podarujemy miłość i domowe ciepło. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z plusów i minusów takiej decyzji.

Dom Tymczasowy

Jest to rozwiązanie, o którym często zapominamy lub po prostu o nim nie wiemy. Psy w domach tymczasowych to zwierzęta znajdujące się często pod opieką fundacji prozwierzecej, która ratuje psa przed dniami spędzonymi w schroniskach. Taki pies oczekuje na swojego nowego opiekuna w domu dobrych ludzi, którzy opiekują się nim jak swoim własnym czworonogiem.

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/08/BEZ-KOLKA.png

Psia wyprawka

Rynek psich rzeczy rozrasta się z dnia na dzień, pojawiają się nowe coraz to bardziej wymyślne produkty. Niestety, przed zakupem niektórych z nich powinniśmy przechodzić odpowiednie szkolenie, a jeszcze inne rzeczy powinny być zakazane. Zakup źle dopasowanych akcesoriów może być przyczyną daleko idących problemów behawioralnych oraz zdrowotnych.

Smycz i obroża

Każdy Właściciel psa staje przed koniecznością wyboru odpowiedniej obroży i smyczy. Jak uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy, a zarazem jak zapewnić bezpieczeństwo podczas wspólnych spacerów i zabawy…

Jedzenie

Zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt właściwe odżywianie jest pierwszym warunkiem naturalnej odporności organizmu, podstawy dobrego zdrowia i długiego życia. Ale czy powinniśmy karmić naszego psa czy kota tym samym co trafia na nasze talerze?

Zabawki

Zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt właściwe odżywianie jest pierwszym warunkiem naturalnej odporności organizmu, podstawy dobrego zdrowia i długiego życia. Ale czy powinniśmy karmić naszego psa czy kota tym samym co trafia na nasze talerze?

Kaganiec

Musimy pamiętać że czasami przepisy, a czasami po prostu zdrowy rozsądek wymaga od nas założenia psu kagańca. Istnieje wiele typów kagańców, a my musimy wybrać odpowiedni.

Posłanie

Warto naszemu pupilowi kupić wygodne posłanie, na którym będzie mógł się w spokoju wylegiwać. Ważne jest aby pies mógł odpoczywać w miejscu spokojnym, w którym jego odpoczynek nie będzie zakłócany.

Miski

Do wyboru mamy różne, od plastikowych, przez metalowe, po ceramiczne. Pojemność miski należy dopasować do wielkości i potrzeb psa.

Pamiętaj że powyżej znajdziesz tylko podpowiedzi, które mają ułatwić twój wybór.

DECYDUJ ŚWIADOMIE!

I nie bój się pytać.

 

Projekt EDUKACJA NA SZEŚCIU ŁAPACH powstał dzięki:

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/Bez-tytułu-300x200.png

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/Fundacja_AST_logo.png.700x700_q80-120x180.png

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/logo-200-100-350x200.png

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/farmina-pet-foods-logo-13FEEDD477-seeklogo.com_-150x150.png

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/logo-150x150.png

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/11/529797_483227508403095_767870579_n-200x200.jpg

http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/02/7_transparent-01-200x200.jpg

Jeżeli chcesz stać się częścią projektu edukacyjnego, masz uwagi lub pomysły zapraszamy do kontaktu: adam@naszesciulapach.pl