//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/django-kag-1.jpg

KAGANIEC

Każdy pies jest inny, różnią się od siebie nie tylko charakterem ale i wyglądem, rasą , wielkością czy siłą. Jakie nie były by różne nasze psiaki to w środkach komunikacji miejskiej łączy ich jedna rzecz. Każdy z nich powinien mieć kaganiec. Dla niektórych psiaków to nic strasznego dla innych zaś zmora. Pamiętajmy o tym by nie zakładać kagańca na ostatnią chwile, w biegu jak już musi zostać ubrany bo akurat musimy podjechać do weterynarza autobusem. Poświęćmy trochę czasu na oswojenie pupila z tym dziwnym czymś co będzie musiał nosić na głowie. W dzisiejszych czasach wszystkiego mamy w brud. Również w kagańcach możemy przebierać.

Tylko jak wybrać ten właściwy kaganiec?

Dobry kaganiec nie powinien być ani za mały ani za duży . Należy go dopasować najlepiej jak to możliwe. Tak by jak najmniej przeszkadzał naszemu psiakowi a jednocześnie spełniał swoją funkcje. Powodów dla których chcemy lub musimy założyć kaganiec jest wiele. Należy dostosować kaganiec do danej potrzeby.

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/django-kag2.png

Na pierwszy ogień idzie kaganiec materiałowy weterynaryjny. Ponieważ spotykam na ulicach ludzi którzy popełniają ten błąd z niewiedzy. Nikt nie chce źle dla swojego przyjaciela.
Jak sama nazwa wskazuje – Kaganiec weterynaryjny, powinien być wykorzystywany tylko i wyłącznie podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Nie w drodze do weterynarza ani nie w poczekalni, a podczas krótkich zabiegów takich jak zastrzyk. Dlaczego ? A to dlatego ,że człowiek naturalnie chłodzi się pocąc się pies naturalnie się chłodzi poprzez ziajanie. Do tego niezbędna jest swoboda w otwarciu pyska i wystawienie języka na zewnątrz. Pies się gotuję ! Nie jest też w stanie się napić.

Następny, klasyczny bardzo często spotykany na ulicach kaganiec metalowy. O tyle o ile spełni on swoją funkcje przy zapobieganiu ugryzieniom, zjadaniu śmieci itd. to jest on utrapieniem dla psiaka . Zimą bardzo szybko nasz przyjaciel może nabawić się odmrożeń. Z łatwością dostają się do niego spore ilości śniegu których pies nie jest w stanie się pozbyć. Latem zaś przy wysokich temperaturach bardzo szybko się nagrzewa co powoduje równie duży dyskomfort, a parzcież chcemy aby nasz czworonóg beztrosko cieszył się spacerem .

Kolejny kaganiec to kaganiec paskowy. Zaleta jest to ,że skóra się nie nagrzeje latem ani nie odmrozi pyszczka zimą. Natomiast skóra pracuje przez co niektóre większe silniejsze psiaki są w stanie go najzwyczajniej przegryźć. Wówczas nie zabezpiecza przed ewentualnym pogryzieniem ani zjadaniem śmieci na spacerze.

 

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/chopo.jpg

Następny przedstawieciel kagańców to chopo. W nim pieś bez trudu może ziajać napić się wody a my możemy podać mu smakołyk podczas szkolenia na spacerze. Minusem jest tworzywo z którego jest wykonany . Metal. Jednak o ile nie ma trzaskających mrożów czy tez wielkich upałów dobrze się sprawdza.

Ostatni to król w swiecie kagańców czyli kaganiec fizjologiczny bascerville. Tworzywo z którego został wykonany nie jest podatne na warunki atmosferyczne więć siak może go nosić nie zależnie od tego czy za oknem świeci słońce czy pada śnieg. Pies pez problemu może się napić , ziajać i można podać mu smakołyk. Uchroni przed nie pożadanym ugryzieniem.