http://edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/02/Bez-nazwy-4-1-300x300.png

TERAZ…

…napisz na kartce dwie kwoty:

1. Ile planujesz wydać na kupno psa?

2. Ile planujesz wydawać na psa miesięcznie?

Następnie policzymy wszystkie rzeczy, o których musimy pamiętać przy kupnie psa. Są to wydatki w większości jednorazowe lub takie które ponosić będziemy dużo rzadziej.

Pies

Przy adopcji zwierzęcia zazwyczaj nie jest pobierana żadna opłata lub jest to kwota symboliczna około 70 zł. Przy wyborze psa rasowego należy liczyć się z kwotą powyżej 2000 zł. Psy, które kosztują 900 zł pochodzą zazwyczaj z pseudo hodowli, a na pewno nie są psami rasowymi.

Posłanie

Warto naszemu pupilowi kupić wygodne posłanie, na którym będzie mógł się w spokoju wylegiwać. Ważne jest aby pies mógł odpoczywać w miejscu spokojnym, w którym jego odpoczynek nie będzie zakłócany. Najlepiej unikać takich miejsc jak korytarz czy kuchnia, gdzie co chwilę któryś z domowników będzie przeszkadzać mu w odpoczynku. Koszt posłania dla psa zależy od jakości i wielkości.

Obroża

Element wyposażenia który musi mieć każdy pies. Długość oraz szerokość obroży należy dopasować do wielkości psa. Istnieją różne rodzaje obroży ( zaciskowe, półzaciskowe, klasyczne ). Cena podstawowych obroży zaczyna się w granicach 30 zł dla średniego psa. Pamiętaj: Kolczatka nie jest obrożą! Jest to narzędzie treningowe, z którego nie powinno się korzystać bez odpowiedniej wiedzy.

Smycz

Kolejny, obowiązkowy element wyposażenia. Długość i szerokość smyczy należy dopasować do wagi i siły psa. Podstawowe obroże, dla średniego psa kosztują około 30 zł.

Miski

Do wyboru mamy różne, od plastikowych, przez metalowe, po ceramiczne. Pojemność miski należy dopasować do wielkości i potrzeb psa. Ceny wahają się około 15 zł za sztukę.

Szczepienie

Istnieje prawny obowiązek szczepienia psa przeciwko wściekliźnie, taki zastrzyk jest ważny jeden rok. Dodatkowo warto zaszczepić psa na inne choroby wirusowe. Łączny koszt takich szczepień to około 100 zł. Przy wyborze szczeniaka należy doliczyć inne niezbędne szczepienia.

Odrobaczenie

Kolejna bardzo ważna kwestia zdrowotna. Odrobaczenie, w postaci podania pigułki należy podawać psu co około 3 miesiące, należy również odrobaczyć psa od razu po odebraniu go z hodowli czy schroniska.

Kastracja

Kastracja lub sterylizacja zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, jeżeli nie kupiliśmy psa rasowego i nie zamierzamy wykorzystywać go do hodowli lub specjalistycznego szkolenia powinniśmy pomyśleć nad tym zabiegiem. Cena zależy od tego czy posiadamy psa, czy sukę. Średnia kwota jaką możemy przyjąć to 300 zł.

Chip z rejestracją

Wiele psów gubi się codziennie na całym świecie, przyczyny są różne. Czasami jest to strach, czasami chęć pogoni za zwierzyną oraz wiele innych powodów. Ważne jest abyśmy zaczipowali naszego psa, a następnie zarejestrowali w Międzynarodowej Bazie Danych Zwierząt.

Kaganiec

Musimy pamiętać że czasami przepisy, a czasami po prostu zdrowy rozsądek wymaga od nas założenia psu kagańca. Istnieje wiele typów kagańców, a my musimy wybrać ten odpowiedni.

Zawieszka

Jeżeli przypadkowa osoba na ulicy złapie naszego uciekiniera, warto jest umożliwić jej bezpośredni kontakt z nami. Dzięki przymocowaniu zawieszki z numerem telefonu taki człowiek bez problemu będzie mógł do nas zadzwonić.

Utrzymanie psa wydaje się sprawą łatwą. Jednak poza jedzeniem należy przewidzieć kilka dodatkowych wydatków, które ponosić będziemy musieli systematycznie.

Karma

Kupno karmy nie jest tak łatwe jak się początkowo wydaje. Jedzenie dla psa, podobnie jak ludzkie, różni się jedynie ceną ale również jakościom. Odradzamy kupowanie karm z supermarketów, ich jakość zostawia wiele do życzenia i może się to zemścić na zdrowiu naszego pupila. Przed zakupem odpowiedniej karmy warto poczytać sobie różne fora internetowe i posłuchać innych właścicieli psów. Dobrej jakości karma na cały miesiąc, dla średniej wielkości psa to koszt ok 150 zł.

Szkolenie

Żaden pies nie rodzi się z wrodzonym posłuszeństwem, a dla nas najważniejsze powinno być spokojne przeżycie z nim wielu lat. Niezbędne do tego jest odpowiednie szkolenie, a przy adopcji psa ze schroniska często dodatkowo powinniśmy skorzystać z porady behawiorysty. Podstawowe szkolenia to około 50 zł za spotkanie, a odbywa się często minimum raz w tygodniu.

Zabawki

Zabawki odgrywają w życiu psa ważną rolę. Są niezbędną pomocą edukacyjną w wychowaniu szczenięcia. Można rozróżnić zabawki do samodzielnej zabawy i zabawki do interakcji z przewodnikiem (lub innym psem). Średni, miesięczny koszt jaki możemy przyjąć to 30 zł.

Worki na odchody

Jako właściciele mamy obowiązek sprzątania po swoich czworonogach. Niektóre miasta oferują darmowe torebki na odchody jednak warto jest mieć też swoje, na czarną godzinę

Opieka weterynaryjna

Tak jak ludzie, psy również potrafią zachorować, złamać nogę i wiele więcej. Czasami jest to zwykłe przeziębienie, a czasami poważne choroby. Ciężko jest przewidzieć koszta ale niektóre operacje mogą kosztować 1000 zł, a często dużo więcej. Warto jest miesięcznie odkładać pewną kwotę na takie awaryjne sytuacje. Podczas podstawowej wizyty często zostawiamy u weterynarza około 100 zł.

//edukacja.naszesciulapach.pl/wp-content/uploads/sites/3/2019/10/bakaraka.png

Kliknij i pobierz…

Czy stać mnie na psa.pdf